Strona główna > Aktualności > III Warszawskie Dni Promocji Zdrowia 8-9.03.2018

III Warszawskie Dni Promocji Zdrowia 8-9.03.2018

W dniach 8-9. marca 2018 roku odbyły się III Warszawskie Dni Promocji Zdrowia organizowane przez Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Pierwszy dzień konferencji obejmował m.in. sesję panelową pt. ”Wysokie stężenie cholesterolu - podejście interdyscyplinarne”, którą patronatem objął Klub 30 PTK.

Moderatorem sesji był dr n. med. Dominik Olejniczak (Zakład Zdrowia Publicznego WUM), a w gronie zaproszonych ekspertów znaleźli się prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz (III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM, Prodziekan II Wydziału Lekarskiego WUM, członek Klubu 30 PTK), prof. dr hab. n. med. Jolanta Walusiak-Skorupa (Klinika Chorób Zawodowych i Zdrowia Środowiskowego Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy), dr n. med. Andrzej Marcinkiewicz (Klinika Chorób Zawodowych i Zdrowia Środowiskowego Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi), dr n. med. Jarosław Pinkas (sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw organizacji struktur administracji publicznej właściwych w zakresie bezpieczeństwa żywności) oraz mgr Dariusz Poznański (Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia).

Przyczynkiem do dyskusji był opublikowany w tym roku Raport „Medycyna pracy w prewencji chorób wywołanych wysokim stężeniem cholesterolu”, wydany przez Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani, którego autorami byli zarówno zaproszeni paneliści (prof. Artur Mamcarz, prof. Jolanta Walusiak-Skorupa, dr Andrzej Marcinkiewicz) i moderator sesji, jak również prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski (członek i Przyjaciel Klubu 30 PTK), dr n. med. Daniel Śliż oraz dr n. med. Anna Staniszewska.

Podczas panelu podkreślono znaczenie wysokiego stężenia cholesterolu w rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, a dyskusja dotyczyła przede wszystkim roli medycyny pracy we wczesnym rozpoznawaniu i leczeniu hipercholesterolemii oraz proponowanych rozwiązań systemowych nakierowanych na prewencję chorób układu krążenia.