Strona główna > Aktualności > XXI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - Katowice 2017

05.10.2017

XXI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbył się w dniach 21-23 września 2017 w gościnnych Katowicach. Podczas każdej uroczystej inauguracji Kongresu PTK najbardziej wyczekiwanym z punktu widzenia Klubu 30 momentem jest oficjalne przyjęcie nowych Klubowiczów. W tym roku do naszego grona dołączyli: Paweł Balsam, Monika Budnik, Szymon Darocha, Michał Farkowski, Marcin Hellman, Adam Janas, Łukasz Kołtowski, Bartłomiej Orlik, Michał Orszulak, Małgorzata Ostrowska, Wojciech Wańha, Joanna Wieczorek.

Komitet Naukowy wydarzenia zadbał o wysoki poziom merytoryczny blisko 400 wykładów ujętych w ponad 120 sesji, które odbywały się w 13 przestronnych salach nowoczesnego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W bogatym programie wydarzenia tym razem znalazły się aż 3 sesje Klubu 30 PTK. Jedną z nich uświetniła dr Chiara Bucciarelli-Ducci, przewodnicząca Sekcji Rezonansu Magnetycznego Europejskiego Towarzystwa Obrazowania Sercowo-Naczyniowego.

W sesji: „Przyszłość w obrazowaniu sercowo‑naczyniowym”, której przewodniczyli: M. Jaguszewski, Ł. Krzych, Ch. Bucciarelli Ducci, poruszone zostały następujące tematy:

Echokardiografia (B. Michalski)
Rezonans magnetyczny mięśnia sercowego (Ch. Bucciarelli Ducci)
Kardiologia Inwazyjna (M. Jaguszewski)

„Sesję dydaktyczną dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej” moderowali P. Burchardt oraz B. Michalski, a dotyczyła ona praktycznych zastosowań wytycznych ESC w kontekście:

Leczenia przeciwkrzepliwego (A. Budaj-Fidecka)
Leczenia antyarytmiczego w migotaniu przedsionków (M. Mazurek)
Leczenia niewydolności serca (M. Haberka)

Tradycyjnie, jedną z kończących Kongres Sesją były „Najciekawsze doniesienia ze zjazdu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Barcelona 2017”, w trakcie której omówione zostały następujące zagadnienia:

Intensywna terapia kardiologiczna (A. Tycińska)
Elektroterapia (M. Mazurek)
Nadciśnienie płucne (A. Budaj-Fidecka)