Strona główna > Aktualności > 14th Global CardioVascular Clinical Trialists Forum

Aktualności

10.01.2018

14th Global CardioVascular Clinical Trialists Forum

W dniach 30.11-2.12.2017 w Waszyngtonie odbyła się 14 edycja konferencji Global CardioVascular Clinical Trialists Forum. Laureatem grantu wyjazdowego był Marek Koziński. Zapraszamy do lektury relacji z tego wydarzenia.

Na początku września minionego roku odebrałem e-maila skierowanego do Klubowiczów z informacją o konkursie o grant wyjazdowy na 14th Global CardioVascular Clinical Trialists (CVCT) Forum. Paweł Burchardt pisał o zaproszeniu dla one of your young fellows” skierowanym do Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). Pan Prof. Piotr Ponikowski, Prezes-Elekt PTK, przekazał zaproszenie do wykorzystania przez Klub 30 PTK oraz wspaniałomyślnie zdecydował o sfinansowaniu przelotu ze środków PTK. Organizatorzy z kolei zapewniali bezpłatny udział w konferencji i noclegi w Waszyngtonie w czasie jej trwania. Zarząd Klubu 30 zorganizował konkurs na grant wyjazdowy. Aplikacja powinna była zawierać: CV,list motywujący uzasadniający chęć uczestnictwa w konferencji, wykaz dorobku naukowego kandydata i list opisujący zaangażowanie w działalność Klubu 30.

Zaintrygowany zaproszeniem do konkursu zacząłem szukać informacji o CVCT Forum. Po lekturze załączonego wstępnego programu konferencji i wizycie na jej stronie internetowej stwierdziłem, że to absolutnie wyjątkowe wydarzenie i trzeba próbować! Jednak początkowo udział w 14th Global CVCT Forum wydawał się mało realny. Dlaczego właśnie ja miałbym zostać wybrany? Jak zorganizować wyjazd za ocean w połowie semestru? Dodatkowo nie miałem wizy amerykańskiej. Niemniej, skuszony wizją wspaniałej konferencji oraz szansą na niezapomnianą wizytę w Nowym Jorku i Waszyngtonie zdecydowałem się poświecić popołudnie na przygotowanie dokumentów na konkurs. Po chwili wielkiej radości po telefonie od Błażeja Michalskiego na początku października z informacją, że zostałem wybrany, zaraz przystąpiłem do organizacji wyjazdu. Udało się zdążyć z wizą, choć okoliczności wyjazdu na spotkanie z konsulem i zakupy biletu lotniczego były niecodzienne. Wybrałem pierwszy wolny termin wizyty w ambasadzie amerykańskiej, co wiązało się z koniecznością wyjazdu prostu z dyżuru. Życzliwy kolega przejął ode mnie dyżur o godz. 4:00 i pojechałem na spotkanie w sprawie wizy. Sama rozmowa trwała 5 minut, a paszport z wizą otrzymałem po tygodniu przesyłką kurierską. Pani Dziekan zgodziła się na urlop i zmianę terminów moich wykładów, co wstępnie wcale nie było oczywiste. Bilet lotniczy kupiłem, nie posiadając jeszcze wizy i zgody Pani Dziekan na wyjazd, po tym jak w przeciągu 3 dni jego cena zaczęła znacząco rosnąć.

Korzystając z okazji, wizytę za oceanem rozpocząłem od 3-dniowego zwiedzania Nowego Jorku, a że byłem tam pierwszy raz wrażenie było ogromne. Mieszkałem pośród drapaczy chmur przy The National September 11 Memorial & Museum. Oprócz żelaznych punktów wizyty w Nowym Jorku (One World Trade Center, Empire State Building, Statua Wolności, Times Square, Wall Street, Central Park, Muzeum Historii Naturalnej, Rockefeller Center, Brooklin Bridge) udało mi się spełnić moje licealne marzenie. Mianowice byłem w Madison Square Garden na meczu nowojorskich Knicks. Przeciwnikami byli Portlant Trail Blazers. Na deser odwiedziłem NBA Store na Piątej Alei.

Do Waszyngtonu dotarłem autobusem w przeddzień CVCT Forum. Udało mi się jeszcze tego dnia odbyć niezapomniany, wieczorny trening biegowy pośród atrakcji amerykańskiej stolicy. Kolejne trzy dni były bardzo intensywne - od rana do zmierzchu wypełniały je obrady 14th Global CVCT Forum. Autobus z hotelu na konferencję wyruszał już o godz. 7:00, a wracał o godz. 19:00 z wyjątkiem drugiego dnia, kiedy uczestniczyliśmy w bankiecie i powrót był zaplanowany na godz. 21:00. Obrady odbywały się w Ambasadzie Francuskiej. Wynikało to z faktu, że jeden z dwóch głównych organizatorów konferencji, prof. Faiez Zannad jest Tunezyjczykiem, który od wielu lat pracuje w Nancy (Francja). Drugi to prof. Bertram Pitt z Ann Arbor (USA). Konferencja jest średniej wielkości - uczestniczyło w niej około 300 osób. Niemniej, jest wyjątkowa jeśli chodzi o poziom naukowy i formułę. O najważniejszych ostatnio opublikowanych i toczących się badaniach klinicznych z zakresu medycyny sercowo-naczyniowej dyskutują nie tylko najwybitniejsi amerykańscy i europejscy klinicyści, ale także przedstawicie prawie wszystkich największych firm farmaceutycznych i sprzętowych, agencji rządowych (FDA, NHLBI, EMA, PMDA), agencji oceny technologii medycznych/płatników (CMS, NICA, CESP, Canadian Agency for Drugs and Technology in Health), przedstawiciele pacjentów, redaktorzy naczelni najważniejszych czasopism ogólnomedycznych i kardiologicznych (NEJM, The Lancet, JAMA, Circulation, JAMA Cardiology) oraz dziennikarze medyczni.

 

← WRÓĆ