Strona główna > Aktualności > Kardiologia Prewencyjna – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy

Aktualności

22.11.2023

Kardiologia Prewencyjna – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy

W dniach 17-18 listopada 2023 w Krakowie odbyła się XVI edycja konferencji „Kardiologia Prewencyjna – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” zorganizowana przez Sekcję Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Komitet Naukowy zadbał o urozmaicony program wydarzenia. W tym multidyscyplinarnym spotkaniu uczestniczyli nie tylko kardiolodzy, ale także interniści i lekarze rodzinni oraz profesjonaliści z innych dziedzin medycyny i nauk o zdrowiu. Poruszono zagadnienia związane z najnowszymi doniesieniami w dziedzinie profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Przewodniczącymi wielu sesji oraz wykładowcami byli także członkowie Klubu 30.

W piątkowy wieczór odbyła się Sesja Klubu: „Medycyna oparta na faktach w kardiologii prewencyjnej - Przejściowa moda czy recepta na korzystne zmiany? Co dowody naukowe mówią o…”

  • Intensywnym treningu interwałowym – Ewa Dziewięcka (Kraków)
  • Morsowaniu – Karolina Kupczyńska (Łódź)
  • Diecie ketogenicznej i głodówkach – Joanna Popiołek-Kalisz (Lublin)
  • Biegach ultra – Michał Tkaczyszyn (Wrocław)
  • E-papierosach i podgrzewaczach tytoniu – Agata Tymińska (Warszawa)
Sesji przewodniczyły: dr n. med. Katarzyna Holcman oraz prof. dr hab. n. med Katarzyna Stolarz-Skrzypek.
 
Podczas konferencji jury w składzie: Karolina Kupczyńska, Agata Tymińska, Michał Tkaczyszyn, Katarzyna Holcman wyłoniło laureata Nagrody Komitetu Naukowego Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2023” i Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za doniesienie oryginalne o największej wartości naukowej, którego pierwszym autorem jest osoba w wieku ≤35 lat. Nagrodę otrzymała dr Anna Kurasz za pracę: „Serce w kłębach smogu - wpływ zanieczyszczenia powietrza na istotne niekorzystne zdarzenia sercowo-naczyniowe (EP–PARTICLES study)”
Komisja w tym samym składzie obradowała także nad przyznaniem nagrody za studenckie doniesienie oryginalne o największej wartości naukowej, które otrzymała stud. Katarzyna Paluch za wystąpienie: „Ocena czynników wpływających na powrót do aktywności zawodowej w grupie pacjentów po OZW”. Rywalizacja w obu konkursach była zacięta, a wszystkie przedstawione prace prezentowały bardzo wysoki poziom naukowy. Laureatki otrzymały grant pokrywający koszty opłaty konferencyjnej - „ESC Preventive Cardiology 2024”.

Ale nie samą nauką żyje człowiek! Zgodnie z zasadą "od słów do czynów (czyt. prewencji)" przedstawiciele naszego Zarządu wzięli udział także w kolejnej edycji Porannego Biegu po Plantach Krakowskich.








 

← WRÓĆ