Strona główna > Aktualności > Konferencja "Kardiologia Prewencyjna 2018"

Konferencja "Kardiologia Prewencyjna 2018"

W dniach 23-24 listopada 2018 w Krakowie odbyła się XI edycja konferencji „Kardiologia Prewencyjna – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” zorganizowana przez Sekcję Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Komitet Naukowy zadbał o urozmaicony program wydarzenia. W tym multidyscyplinarnym spotkaniu uczestniczyli nie tylko kardiolodzy, ale także interniści i lekarze rodzinni oraz profesjonaliści z innych dziedzin medycyny i nauk o zdrowiu. Poruszono zagadnienia związane z najnowszymi doniesieniami w dziedzinie profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Przewodniczącymi wielu sesji oraz wykładowcami byli także członkowie Klubu 30. W tym roku Klub 30 dzięki wsparciu organizatorów zorganizował aż dwie sesje naukowe.

W piątkowe popołudnie odbyła się sesja „Rozwiązania mHealth w profilaktyce chorób układu krążenia”, obejmująca następujące zagadnienia:

Rola aplikacji mobilnych w prewencji pierwotnej chorób układu krążenia (Łukasz Kołtowski)

Rola rozwiązań sieciowych i aplikacji w koordynacji opieki chorych po zawale oraz integracja z KOS (Piotr Buszman)

Monitorowanie urządzeń wszczepialnych w prewencji pierwotnej i wtórnej (Łukasz Kołtowski)

Telerehabilitacja oraz kompleksowa opieka u chorych po zaawansowanych interwencjach wieńcowych (Krzysztof Milewski)

W sobotni poranek natomiast zastanawialiśmy się, czy „Sport to zdrowie? Czy na pewno w każdej ilości i kiedy trzeba powiedzieć stop?”. W sesji tej pierwszy wykład wygłosił nasz gość specjalny - dr Greg Mellor z Uniwersytetu w Cambridge. Tego dnia dyskutowaliśmy o następujących wątkach:

Nagły zgon sercowy u (nie tylko wyczynowych) sportowców (Greg Mellor)

Masa ciała a ryzyko arytmii, czas na najskuteczniejszy lek. Czy jest nim „dieta”? (Roman Piotrowski)

A gdy dieta nie pomaga, może skalpel? Czy bariatria rozwiąże nasze problemy? (Justyna Domienik-Karłowicz)

Ryzyko powstawania nowej arytmii serca u sportowców (Jakub Baran)

Kiedy to serce sportowca a kiedy już kardiomiopatia? (Karolina Kupczyńska)